Prezident Pavel podal k Ústavnímu soudu kompetenční žalobu.
Moc by mě zajímalo, jestli by se takto “rval” o mezinárodní schůzku, kdyby se nejednalo o armádu a o zbrojení. Ale třeba o ekonomiku. Nic bych za to nedal, že by se takto “nepral”.
,,Pavel opakovaně připomínal, že v Ústavě je výslovně uvedena pravomoc prezidenta zastupovat stát nevenek. ."
To sice je, ale není tam, že musí vždy. Tu pravomoc mu nikdo nebere, ale o složení členů delegací rozhoduje vláda a ta také za to nese odpovědnost. Vláda a nikoliv prezident.
No doufám že ÚS rozhodne správně a to sice že mu do toho nic není. Jak může soud rozhodovat na základě zvyklosti? Asi těžko. Zástupce na sumitu určuje vláda, tak to bohužel je. To by taky někdo mohl dát k ÚS zvyklost že první dáma nebere apanáž. 🤷
Jednoduché zrušit vládu a udělat prezidenský stát. Podle článku 78 Ústavy je to vláda, která rozhoduje o zahraniční politice státu, schvaluje složení a vedení oficiálních státních delegací a nese za ně politickou odpovědnost. Tohle má prezident respektovat.

Článek 67 jasně říká, že vláda je vrcholným orgánem výkonné moci.
Zahraniční politika je podle judikatury ÚS součástí výkonné moci.
Prezident je z odpovědnosti za svá rozhodnutí vyloučen (čl. 54). Soudy velmi nerady dávají pravomoci někomu, kdo nenese právní ani politickou odpovědnost za následky svých činů.
Co k tomu dodat:
Prezident republiky je podle Ústavy ČR vrchním velitelem ozbrojených sil a zastupuje stát navenek. Je proto přirozené, že Českou republiku reprezentuje na summitech NATO, které se týkají bezpečnosti a obrany členských států.
Článek 63 odst. 1 písm. a): Prezident republiky zastupuje stát navenek.
Článek 63 odst. 1 písm. c): Prezident republiky je vrchním velitelem ozbrojených sil....
Nechci vzbuzovat emoce a hádky, ale mohl by mi někdo vysvětlit toto? Prezident Pavel sám uvedl, že není automat na podpisy. Turka se tedy rozhodl nejmenovat. Nyní tvrdí, že dle zákona reprezentuje navenek, že to je v zákonech. V zákonech je ale také to, že taková cesta musí být schválena vládou. Nikde není psáno, že vláda má povinnost každou cestu schválit. A tedy také není jen automatem na podpisy. Co vlastně je teď jinak? To pan prezident může mít své...
No jistě, co má co dělat nejvyšší velitel armády a bývalý náčelník aliance na summitu. Jsou zde jiní kompetentní a prověření kádři - slovenský nevoják-estebák a nejlepší ministr zahraničí všech dob od Brna.
Nikam nepojede, doma bude už se narajzoval dost !
Nejsmutnější na tom celém nakonec pořád je, že jako prakticky jediní v téhle bezpečností situaci nedáváme na obranu ani to naprosté minimum v podobě 2%. Prezidentovi jinak samozřejmě nezbývá nic jiného, když se Babiš nechá vodit zájmy Macinky a Okaamury.
1,6 tis.