Další důvod proč nezaměstnávat ženy. My chceme rovnoprávnost, ale jen když se nám to hodí. Extrémně bolestivá menstruace je nemoc, takže pokud jí některá trpí, lékař jí tu neschopenku na tři dny vždy dá (to, že fyzická návštěva lékaře není nutná, víme přece všichni). No a ten zbytek si zkrátka vezme Ibalgin.
Ženám bych to přál a vůbec jim nezávidím, že musí do práce i při problematické menstruaci. Bohužel by je to ale zase znevýhodnilo. Zaměstnavatelé na to budou brát zřetel při výběru nového zaměstnance. Byť se budou tvářit, že ne. Taky bych k tomu tak přistupoval. Ekonomika provozu je poměrně neúprosná.
Já jsem pracoval na brigádě v jednom supermarketu, kde pochopitelně bylo 99% žen. To si nikdo, kdo to nezažil, neumí představit, jaká byla mezi nima nevraživost. Třeba kvůli dovoleným. Má školní a školkjové děti, takže má nárok na dovolenou o prázdninách.. Jenže ty ostatní byly babičky, nebo tety, které také chtěly s rodinou na dovolenou. Má nemocné dítě? Jasně. To se stává. Jenže ostatní musely pracovat za ní. Práce nepočká. Víkenda a svátky? Nemá hlídání...
Budiž ale bude to pochopitelně další důvod, proč ženy dostanou na stejné pozici nižší plat a proč je někteří zaměstnavatelé budou odmítat. Nemuže být mateřské a menstruační volno a zároveň rovné platové podmínky a zastoupení pohlaví ve firmách. Zejména na pozicích, kde je prostě potřeba, aby ji někdo vykonával každý den, protože mít tam ženu by znamenalo muset mít permanentně připravený záskok.
Samozřejmě vůbec ženám nezávidím, že něco podobného zažívají a nechtěl bych muset prožít totéž. Zároveň mám obavu, že tento dobře míněný návrh ale v konečném důsledku jen ženy na trhu práce poškodí, protože se zaměstnavatel bude bát je zaměstnat. Ve výsledku tak tento dobře míněný návrh může snadno vést ke zhoršení postavení žen na pracovním trhu.
Já jsem pro, stejně ty dny musím házet čokoládu už od dveří.
164