Prezident Pavel podal k Ústavnímu soudu kompetenční žalobu.
Moc by mě zajímalo, jestli by se takto “rval” o mezinárodní schůzku, kdyby se nejednalo o armádu a o zbrojení. Ale třeba o ekonomiku. Nic bych za to nedal, že by se takto “nepral”.
,,Pavel opakovaně připomínal, že v Ústavě je výslovně uvedena pravomoc prezidenta zastupovat stát nevenek. ."
To sice je, ale není tam, že musí vždy. Tu pravomoc mu nikdo nebere, ale o složení členů delegací rozhoduje vláda a ta také za to nese odpovědnost. Vláda a nikoliv prezident.
No doufám že ÚS rozhodne správně a to sice že mu do toho nic není. Jak může soud rozhodovat na základě zvyklosti? Asi těžko. Zástupce na sumitu určuje vláda, tak to bohužel je. To by taky někdo mohl dát k ÚS zvyklost že první dáma nebere apanáž. 🤷
Co k tomu dodat:
Prezident republiky je podle Ústavy ČR vrchním velitelem ozbrojených sil a zastupuje stát navenek. Je proto přirozené, že Českou republiku reprezentuje na summitech NATO, které se týkají bezpečnosti a obrany členských států.
Článek 63 odst. 1 písm. a): Prezident republiky zastupuje stát navenek.
Článek 63 odst. 1 písm. c): Prezident republiky je vrchním velitelem ozbrojených sil....
Nechci vzbuzovat emoce a hádky, ale mohl by mi někdo vysvětlit toto? Prezident Pavel sám uvedl, že není automat na podpisy. Turka se tedy rozhodl nejmenovat. Nyní tvrdí, že dle zákona reprezentuje navenek, že to je v zákonech. V zákonech je ale také to, že taková cesta musí být schválena vládou. Nikde není psáno, že vláda má povinnost každou cestu schválit. A tedy také není jen automatem na podpisy. Co vlastně je teď jinak? To pan prezident může mít své...
No jistě, co má co dělat nejvyšší velitel armády a bývalý náčelník aliance na summitu. Jsou zde jiní kompetentní a prověření kádři - slovenský nevoják-estebák a nejlepší ministr zahraničí všech dob od Brna.
Nikam nepojede, doma bude už se narajzoval dost !
Tento krok bohužel v sobě skrývá riziko do budoucna. Pokud ústavní soud rozhodne, že má právo Českou republiku zastupovat. Co když za pár let se prezidentem stane osoba, která bude vystupovat tak, že poškodí nejen zájmy ale i bezpečnost země. Pak ji nikdo nezabrání aby v jejím jednání
I kdyz mu da Ustavni soud za pravdu, tak posledni slovo ma pan Babis a ten rekl, ze ne. A ignorovani rozhodnuti Ustavniho soudu neni pro vladu trestne, je to ciste politicky problem. Je smesne a trapne cpat se nekam, kde me nechteji. Musi mit otrlou povahu, kdyz mu nevadi, ze by byl v delegaci jako kul v plote.
Nejsmutnější na tom celém nakonec pořád je, že jako prakticky jediní v téhle bezpečností situaci nedáváme na obranu ani to naprosté minimum v podobě 2%. Prezidentovi jinak samozřejmě nezbývá nic jiného, když se Babiš nechá vodit zájmy Macinky a Okaamury.
1,6 tis.