Článek 67 ústavy stanoví, že vláda je vrcholným orgánem výkonné moci. Tím je řečeno vše ve sporu prezidenta republiky a vlády jako orgánů výkonné moci ohledně pravomocí podle článku 63 ústavy. A jestliže Ústavní soud rozhodne tak, že prezidentovi vyhoví, budu to považovat za narušení ústavního pořádku a tedy za rozvracení republiky podle § 310 trestního zákoníku ze strany soudců Ústavního soudu pro takovýto nález hlasující.
Jestli mu to US schválí, tak je v Česku konec parlamentní demokracie a bude nastolená ta prezidentská, která ale není zakotvená v naši ústavě a tudíž prezident porušuje ústavu za podpory opozice. Tohle chcete aby tady vládlo? Já teda ne a jsem rád že opozice volby nevyhrála. Bohužel prezident i opozice bráni vládě vládnout a plnit předvolební sliby. Budiž jim ale odpuštěno, protože neví co činí, jelikož jsou slabí duchem. Doufám že alespoň US je nezávislý...
Komu to ještě nedošlo, tak ten náš spasitel už má ve věci jasno. To znamená, že výsledek byl a je znám a teď ještě pár dní a budeme jej znát všichni.
Škoda Ústavního soudu a pocitu že žijeme v demokratickém státě, který v tomto případě nahradil z pocitu nostalgie po minulém režimu Ústřední výbor KSČ. Alespoň tam mu vždy vyšli vstříc.
Včea na TN cz ( nova,) od 18ti hod pořad Headline- půl hodiny excelentní a uznávaný ústavní právník rozboroval žalobu tak, že se proti ní zcela vymezil a přehledně opravdu pro každého odůvodnil. Ve veřejném prostoru se kapacita vymezila proti rozboření parlamentní demokracie, dtto Cyril Svoboda- spolutvůrce ústavy. Jde jen o to, jestli si Ústavní soud je schopen zachovat tvář. A že budou neomarxisti řvát na Letné, to budou ,až do skonání světa, s tím nic...
Pokud tomu ústavní soud vyhoví, tak už nejsme v parlamentní demokracii, ale v prezidentsko-soudě-ústavní juntě. Tohohle bývalého Komanče by měli vyhodit do Jeleního příkopu jako tam vyhodili v r. 1618 Slavatu a Bořitu. Ten je schopný rozpustit svůj národ ve Spojených státech evropských, Bože co je to za tvora ?
Že už začal být náš generálprezident směšný snad vidí všichni, ale co je horší on jak se zdá z jeho posledních kroků začíná být a to mírně řečeno arogantní vůči naši parlamentní demokracii a to tím, že chce zřejmě podle něho u nás zavést prezidentský systém. Jak může žádat Ústavní soud o předběžné opatření? On už předem ví jak to dopadne? Toto si u nás ještě žádný politik netroufl a bude zajímavé sledovat jak si s tímto Ústavní soud poradí a doufejme, že rozhodne spravedlivě.
Jestli by to ÚS udělal, tak ztratí nezávislost. To ví úplně všichni, protože Pavek a jeho přisluhovači si vykládá ústavu jako by tam bylo napsáno pošlete mě do Ankary, ale k jeho smůle to tam není, ale je tam, že rozhoduje i nese odpovědnost vláda o Pavek je jen na okrasu a o ničem nerozhoduje.
Česká republika je parlamentní demokracie a nikoliv prezidentská!!!
Proto o VŠEM rozhoduje vláda
a nikoliv prezident který by to evidentně nejraději změnil, protože prezident může vyrážet do zahraničí, ale s mandátem a postojem vlády.
Myslím, že ústavní soud tady není od toho, aby schvaloval narychlo konkrétní zahraniční cestu, navíc předběžným opatřením. Ústava role prezidenta a premiéra z nějakých důvodů vyrovnává a posouvat to k prezidentskému systému není žádná výhra, jak je ostatně vidět na USA i jinde.
Pokud soud Pavlovi vyhoví , tak prezident si bude moci cestovat , kam chce , třeba za Putinem nebo nějakým fašistou a nic nikdo nezmůže.Parlamentní demokracie skončí a bude tu prezidentský systém !! A až prezidentovi jednou bouchne v palici , tak si pogratulujte !! Fialoví mufloni ještě tomu tleskají..
607