No konečně někdo mluví o tom, že jsme daňovým rájem, kde se daní práce ale miliardáři pak do systému přispívají méně než průměrná prodavačka v obchodě!!!
Viz Andrej Babiš, kterému jako životnímu vrcholnému manažerovi a mikiardáři vypočítali z olaceného sociálního pojištění důchod v roce 2021 na cca 19 000 Kč/měsíčně. A díky časovému testu pak nezaplatil na daních ani 1/20 toho co by zaplatil třeba v německu!
V restauracích to funguje pořád stejně: minimální mzda na účet a druhá polovina na ruku, aby se nemusely odvádět daně. Jenže je přece nesmysl, aby měl kuchař oficiálně 25 000 a číšník podobně. Na tomhle modelu mizí miliardy na daních. A není to jen gastronomie — podobně to funguje i v dalších profesích.
Auto je skoro pro všechny mantra.
Do daňového odpočtu se tak dávají auta, která ke své činnosti profese nepotřebuje, přesto si ho koupí a uplatní na ně odpočet DPH , i když ho používá na soukromé účely . Jak je to možné?
Myslím si, že nelze předpokládat, že když změníte pravidla, nezmění se chování trhu. Prostě investice, která se dnes vyplatí, se nově už nemusí vyplatit, protože po zdanění bude zisk záporný nebo menší než z alternativní investice (ziskem míním finanční zisk dělený mírou rizika investice). Nebo může být výhodnější tu investici provést jinde (prostřednictvím zahraniční firmy, třeba). Ty "utíkající daně" mohou tedy být jen imaginární. Protože opatření "proti...
Taky se stává, že např. notáři (viděla jsem to i u exekutora) zinkasují od účastníků dědického řízení DPH s tvrzením, že oni jsou plátci DPH. A jak takto získané finance pak evidují v rámci svého účetnictví, a to včetně možných vratek? A koho to zajímá, že kdosi je plátcem DPH, kterou si má platit ze svých příjmů?
Tak doufám, že paní Simona Hornochova dlouho vydrží ve své funkci a podaří se jí zlepšit výběr daní. I když si nejsem jist, zda by to vyhovovalo třeba premiérovi, kdyby Agrofert a firmy patřící premiérovi musely platit vyšší daně.
Hmm - a co takhle vyhýbání se daním přes korunové dluhopisy?
Co "optimalizování" zisku přes poskytování služeb od zahraničních společností apod?
Přijde mi to, že paní šéfka dobře pochopila na co se může zaměřit a na co už ne.
Ta stará mentalita je podpořena novými praktikami.
Když jeden z nejbohatších oligarchů optimalizuje daně ve svém konglomerátu přes fiktivní reklamu a projde mu to, část “malých rybek” nemá potřebu krmit stát, který není schopen takové závazky vymáhat.
Natož stát, z něhož si tentýž oligarcha saje na dotacích více peněz, než odvede na daních.
Ryba smrdí od hlavy....
617