Současná vláda hrozila kompetenční žalobou prezidentovi, že odmítl jmenovat Turka ministrem. Ale nakonec se zalekli prohry.
Prezident má podle mě právo nejmenovat ministra, ale nemůže jmenovat někoho, koho mu nenavrhne premiér.
Jako člen delegace na summit NATO do Ankary je prezident Pavel jasně nejvhodnější, vzhledem ke své profesní minulosti.
Ale příliš by převyšoval Macinku a Zůnu a tak se nehodil.
přímá volba hodila vidle do vztahů prezident-vláda, chtělo by to pár žalob u US, aby se znovu určili prezidentské pravomoce... strašná škoda že Babiš nedal kompetenční žalobu na Pavla, aby se konečně ujasnilo jestli prezident může odmítnout jmenovat ministra, i když zase je pochopitelné, že Babiš měl strach, že by vyhrál a schytal by Turka ve vládě
Pan prezident nemluví pravdu, je na vládě kdo a kam pojede…. Nikdo mu nic nebrání … akorát vláda si určuje svoji politiku… jelikož mu zatrhli vidět kamarády z dob vojny, tak dělá problémy, které nejsou… dále kritizuje vládu na výdaje, ale že předešla vláda Petra Fialy neplatila a neplnila 2% HDP v NATO nekritizuje a je potichu… tim dává za pravdu všem, že nadržuje opozici a dělá si PR své osoby a neni nestranný
Škoda. Tyto věci jsou přece samozřejmé - všichni víme, že jednak jako prezident, jednak jako muž s minulostí vojáka na vysokých pozicích NATO na summit patří. Premiér to mohl přijmout, mohl dát najevo nesouhlas, rozpaky - diplomatických prostředků je více, ale nemuseli jsme tzv. "čistit stůl", protože některé věci - ač nepsané - ctíme, i když se nám to nelíbí. Chtělo to jen trochu odvahy ostatních ministrů na vládě, trochu taktu a pevnosti od premiéra...
Pan prezident se touto žalobou definitivně v očích českého národa znemožnil.Domáhat se soudně nějakých pravomocí je hodně za hranou.Měl by se podívat,kteří prezidenti z okolních zemí se zúčastní zasedání NATO v Ankaře.Ani jeden.To jenom ten náš chce být neustále středem pozornosti.
Tady je zase hromada ústavních právníků 😄 Česká republika je parlamentní demokracií. Českou republiku řídí vláda v jejímž čele stojí premiér. Prezident má reprezentativní roli. Nic takového, že vláda si hrabe na písečku doma a prezident o Česku rozhoduje v zahraničí není pravdou. A pokud je Pávek hlásnou troubou opozice, tak co se diví?
Je to nepříjemné, ale může si za to sám. Podíváme-li se na to bez emocí, tak kam jede, tak vládu kritizuje, viz naposledy Estonsko, nebo slibuje věci, ke kterým nemá potřebné kompetence. Vlastně i ta žaloba o které mluví snad už 3 měsíce a prezentuje se v médiích, vlastně poškozuje tuto vládu a celou ČR. Pak ať se nediví, že nemají zájem ho tam vzít, aby zase něco neprovedl.
následovat bude jmenováni Turka do funkce ministra a rovněž kompetenční žaloba na prezidenta...
11