Pokud by vláda sama zařídila, aby pozvánka pro prezidenta nebyla, jen aby ho ponížila, pak je to zase obcházení smyslu rozhodnutí ÚS. ÚS totiž uložil vládě zajistit prezidentovu účast na summitu a bez prodlení informovat NATO a organizátory, že prezident bude členem delegace.
Nepozvaný na večeři jít nemůže. Ale vláda by neměla dělat z protokolu nástroj pomsty.
Ale pokud vláda tu nepozvánku aktivně zařídí jako ponížení, právně i politicky si koleduje o další problém.
To jsou ty naše žabomyší války. Prezident České republiky je podle Ústavy vrchním velitelem ozbrojených sil ( Čl. 63 odst. 1 písm. c). Navíc byl i celý život vojákem z povolání. Což není samozřejmě zásadní, zásadní je co říká ústava. Chtěl se účastnit? Ano. Je podle ústavy hlavou ozbrojených sil a tudíž má do toho co mluvit? Ano. Zbytek jsou jen schválnosti a trapné politické tahanice.
Jéžiš, my jsme to nestihli. Úředník, který to měl na starosti pochybil. Bude co nejpřísněji potrestán.
A některým milovníkům Hradní loutky praskne žilka.
Aspoň by se zlepšil poměr myslících lidí k ovcím milujícím karierního bolševika PePu Nývlta.
Andrej nepotřebuje aby někdo z Hradu viděl podnikatelské aktivity ve prospěch Agrofertu. Možná chce vyrábět zbraně či co, protože zjistil, že je to dnes výdělečný podnik. V tom případě mohl zařídit mimo jiné aby se Aero Vodochody vrátili do majoritního vlastnictví ČR, když je momentálně ve vládě.

Spíše se ptejte, o co vlastně tomu Pavlovi na summitu jde? U Babiše to je jasné - obhájit obrannou politiku vlády. Tak se vyjadřuje, zatímco Pavel jen říká, že je to zvyklost. A o co mu tedy jde? Čeho chce dosáhnout? Co tak výhodné zakázky pro své zbrojařské sponzory?
Tedy, pokud se na seznamu akreditovaných objeví prezident republiky nebo panovník monarchie, organizátor ho podle protokolu automaticky bude považovat za hlavu delegace, tzn. večeře, projev, jednání... pokud tedy hlava delegace sama někoho jiného nedeleguje.
Co si o prezidentově večeři myslí ministr dané země je pro toho oranizátora irelevantní, diplomatický kiks si, pochopitelně, nedovolí.
Ministrovi nezbývá, než se slušně domluvit se svým šéfem (premiérem), aby...
55