Prezident se rozhodl jit cestou, kterou by mel jit kazdy vysoky politik, pokud dojde k nazoru, ze muze byt porusovana ustava.
Uplne stejne mela postupovat vlada v pripade nejmenovani ministra, pokud byla presvedcena, ze to je v rozporu s ustavnim poradkem.
V zajmu zachovani ustavni poradku a demokracie.
Touhle zalobou muze prezident dokazat i to, ze ma mene pravomoci, nez doufa, ze ma. A i to muze byt zcela spravne vysledek, se kterym bude treba do budoucna pocitat.
Jednoduché zrušit vládu a udělat prezidenský stát. Podle článku 78 Ústavy je to vláda, která rozhoduje o zahraniční politice státu, schvaluje složení a vedení oficiálních státních delegací a nese za ně politickou odpovědnost. Tohle má prezident respektovat.

Článek 67 jasně říká, že vláda je vrcholným orgánem výkonné moci.
Zahraniční politika je podle judikatury ÚS součástí výkonné moci.
Prezident je z odpovědnosti za svá rozhodnutí vyloučen (čl. 54). Soudy velmi nerady dávají pravomoci někomu, kdo nenese právní ani politickou odpovědnost za následky svých činů.
Myslím, že by ještě prezident mohl učinit ještě jeden bezprecedentní krok, na který Babiš s Macinkou neměli koule a k čemu je sám vybídl, totiž že by podal kompetenční žalobu sám na sebe aby se vyjasnilo, zda prezident může odmítnout premiérův návrh na jmenování ministrů. Nevím sice, jestli takový postup vůbec legislativa umožňuje, ale předpokládám, že v současném sporu vyhraje a kdyby Macinka podal žalobu předtím, vyhrál by prezident taky. Zůstala by jen...
A já měl za to, že právě Macinka vyhrožoval, že nejmenováním Turka ministrem spálí všechny mosty a sliboval tvrdý boj.
Navíc, kompeteční žaloba má za úkol vyjsanit pravidla kompetencí vlády a prezidenta, tak nerozumím, z čeho má pan Macinka takovou hrůzu? Vysvětlí mi to někdo? Od Macinky se kloudného vysvětlení asi nedočkám.
Pan Macinka vůbec nepochopil, že žalobou se nazývá každé podání u soudu. Pokud jsou některé kompetence nejasné a obě strany, kterých se to týká mají rozdílná stanoviska, není lepší cesty, jak zabránit sporům, než se obrátit na soud, aby kompetence vyjasnil. Tady vůbec nejde o konfrontaci, ale o jasný výklad pravidel dle Ústavy. Nechápu, čeho se Macinka bojí. Jestli má Macinka pravdu, bude se muset napříště při každé plánované cestě do zahraničí prezident...
512