Tak to bude muset ústavní soudce Baxa napsat vládě ještě nějaký nový rozkaz.
Ale to by neměl být problém. Protože:
"Večer objednáš, ráno v Baxaboxu máš".
Aneb přechod od vlády vzešlé z parlamentních voleb k prezidentské diktatuře vyztužené nevoleným ústavním soudem.
Tak toto je naprostá změna situace. Pavel jasně garantoval, že bude respektovat ústavu, kde jasně 63 uvádí, že zahraniční politiku určuje vláda a ta za ni i odpovídá. S tím také rozhodoval US. Pavel jasně deklaroval, že bude v souladu s vládou. Rozdělením úkolů to začíná. Pokud Pavel následně řekl, že nebude respektovat tento ústavní princip a sám bude rozhodovat o svých činnostech na summitu NATO, tak jasně delaroval, že nebude jednat v souladu s vládou...
ÚS i prezident jednají protiústavně. My nemáme prezidentský systém. Prezident má určité pravomoce, ale ty současným vyjádřeními překračuje. Pamatuji si na to, jak lživě Pavlovi příznivci před prezidentskou volbou tvrdili, že prezident má jenom reprezentační úlohu. Byla to velká lež, která možná někoho přesvědčila. Už toho člověka, který je pouze prezidentem svých poradců nevolte !!!!!!
Opravdu by mě zajímalo, od kdy máme prezidentský systém.
Ale už mě to asi ani nezajímá. Ježeček ochránil svoji bábovičku, tak ať si s ní jde třeba do pr…..
Já bych ho tam nechal jet samotnýho, vůbec nikoho bych s ním neposlal, a vydal prohlášení, že pokud něco v Ankaře slíbí, není to názor české vlády, která jako jediná má právo rozhodovat o zahraniční politice, a ježeček si to bude hradit maximálně z vlastních peněz. Kolář mu s tím rád pomůže .....
Do tohodle marastu se dostala vláda sama, babiš zejména. Mohl se od března s prezidentem domluvit, mohli dohodnout nějaký kompromis, mohli si to nějak rozdělit jak to prezident nabízel. Místo toho vládní cvoci vedení Macinkou (to je reálný šéf vlády, babiš se podřizuje) kličkovali do poslední chvíle, mlžili, nepomohlo, že se prezident sám vypravil 8. června na vládu se nějak domluvit, prostě hráli habaďuru jak falešní hráči v kartách. A teď dostali celou...
No, ustava skutecne nepamatuje na to, ze se k vedlu dostanou zamindrakovani pomstychtivi zaprdenci kvuli tomu, ze pomohou zachranovat premiera pred kriminalem a pomahaji mu pres stret zajmu dojit dotace. Ale je fakt, ze prima volba prezidenta v nasem volebnim systemu je prapodivny prilepek na system, ktery je nastaven na odlisny zpusob vybirani hlavy statu. Z toho pak vznikaji kompetencni spory.
Omyl, prezident rozhodně není automatickým vedoucím delegace, vláda je podle Článku 67 vrcholným orgánem výkonné moci a zahraniční politiku státu určuje. Navíc schvaluje složení a mandát každé oficiální delegace.
Slovo delegace v textu Ústavy vůbec neni. Psané právo s tímto detailem nepočítá a předpokládá, že se vládní a prezidentská moc dohodnou.
Nejsme prezidentský stát! Pokud chce být prezident Pavel v čele delegace, jeho povinností je dohodnout se na společných postojích vlády ČR. Výkonnou moc má vláda, nikoli prezident, ten nereprezentuje oficiální stanoviska vlády.
Pokud se prezident chová v rozporu s oficiálními stanovisky vlády, je potřeba takovému záměrně škodlivému chování zabránit...To dá právo i rozum a i veřejný zájem ČR
Pokud je prezident přítomen na delegaci tak ji jakožto nejvyšší ústavní činitel vede. Takže pokud si usmyslí a bude zase slibovat něco na co nemá mandát, protože o tom rozhoduje vláda, tak to bude zase trapnost a průser. Vypadá to že se snaží o změnu systému na prezidentský. Kompetence vlady a prezidenta by se měly vyjasnit. Tohle je bordel.
Presne tento vyvoj jsem predpokladal.Jednim letadlem letet vsichni nemuzou tudiz pokud se ma setrit tak premier musi zustat doma,kdyz si prezident vymohl na US ze tam musi jet.Ja byt na Babisovym miste tak bych nikam nejel a predpokladam ze by nejeli ani ministr zahranici ani ministr obrany a pan prezident Pavel si muze na sammitu delat co chce!!
Teď se ukazuje,jak poškodil ÚS vládní koalici a vládu...Macinka to řekl ještě mírně...PPP a ÚS se snaží posílit prezidentský systém a ohrožují demokracii v ČR...👎🤮🤔
671