jsem rád, že to pan prezident podá. Nic to asi neřeší směrem k Ankaře, ale je skutečně dobré vědět, zda může vláda omezovat práva prezidenta. nechci tu mávat procenty, protože to jsou dva rozdílné typy voleb, ale přístup pana Macinky je pro mě za hranou - a tu hranu určí právně Ústavní soud.
No, jsem moc ráda, že Babišovi došlo, že on nic prezidentovi nemůže zakazovat. Zákon je nade vším a v pochybnostech vždy rozhodují soudy. Aby tak mohly učinit, je nutno podat žalobu. To je jediný správný a možný způsob, jak to vyřešit.
Je dobře, že žalobu podá. Konečně se totiž rozhodne, co má jak být a nález Ústavního soudu bude sloužit jako opěrný bod pro případné další spory.
Ze stejného důvodu měli členové vlády podat žalobu na prezidenta, když odmítl jmenovat Turka. Dosud se všichni dohadují, jestli byl v právu prezident, nebo premiér. Kdyby si vyndali pohlavní žlázy z manželčiných kabelek a žalobu podali, už jsme mohli mít výsledek a precedent, podle kterého je potřeba postupovat...
Ústavní soud v kompetenčním sporu nemůže změnit Ústavu, nemůže vládě přikázat, koho má vzít na summit, a nemůže rozhodnutí vynucovat silou.
Může Ústavní soud donutit vládu vzít prezidenta na summit?
Nemůže. Může ale říct:
že prezident má právo být součástí delegace,
že vláda nemůže prezidenta vyloučit,
že vláda překročila pravomoc....
Jen ať president podá ústavní žalobu, klidně ji mohl podat už před měsícem a opírat o skutečnost, že mu vladní představitelé nechtějí povolit účast na summitu v Ankaře.
Aspoň bude jasné, jaké stanovisko sdělí ÚS ČR. Pokud je ÚS skutečně nezávislý, musí zvítězit ÚSTAVA ČR.
Správně, je potřeba aby soud rozhodl, jestli může zemi reprezentovat čtyřprocentní přerostlé děcko, nebo prezident s mandátem 51% voličů.
706